Liu Fang

velmi originální virtuoska na nástroj Pipa, což je druh cínské loutny, a Guženg, tradicní cínský strunný hudební nástroj, mezi citery.

 

Liu Fang plays pipaLahudka pro "tiché" uši - intimnejší akustický koncert (a tanec) nejvýznamnejší hrácky na cínské tradicní strunné nástroje.

Liu Fang je velmi originální virtuoska na nástroj pipu, což je druh cínské loutny. Hraje s energií, která okouzlí lidskou duši a ješte pri tom splyne se svým nástrojem. Je také výborná ve hre na guzheng, druh cínské citery.

...Mezery mezi notami jsou duležité pro Liu Fang, protože za každou notou je kousek její duše. Pri inetrview pro The Gazette dokázala presvedcit tak, že vytáhla flétnu a zacala hrát.

Obyvatelka Montrealu Liu Fang má mezinárodní reputaci hlavne pro její jedinecnou hru na nástroj Pipa. Narodila se v Cíne v roce 1974 a na Pipu zacala hrát když jí bylo šest. V roce 1993 ukoncila studium na Šanghajské konzervatori. Pozdeji se prestehovala do Kanady a v roce 1996 zde zapocala její výjimecnou mezinárodní kariéru sólistky. Svá predstavení uvedla v mnoha zemích sveta, ale také v rádiu ci televizi. Její koncerty byly nahrány televizní stanicí CBC a Radiem France s ohromným úspechem posluchacu a také kritiky.

V roce 1985 hrála Liu Fang pro Britskou královnu pri její návšteve Cíny. Od roku 1996, kdy se prestehovala do Kanady, si vybudovala posluchacskou základnu zejména díky bohatosti a rozmanitosti svých koncertu a vystoupení.

Mimo bezpocet vystoupení, koncertu a recitálu v Kanade, Evrope a Jižní Americe Liu Fang predstavila také hudbu uznávaných kanadských skladatelu R. Murraye a Melissy Hui. Nedávno se také objevila ve skvelé premiére dramatu R. Murraye Shafera The Palace of the Cinnibar Phoenix, ve kterých hrála nárocné sólo jak na pipa, tak na guzheng.

Liu Fang také navázala spolupráci s uznávanými indickými, japonskými a vietnamskými hudebníky a skladateli. V roce 1999 s Moravským symfonickým orchestrem v Praze absolvovala dve úspešná vystoupení na pipu a pred nedávnem vystupovala také s proslulým Nouvelle Ensemble Modernea SMCQ v Montrealu, Alcanským smyccovým kvartetem v Quebecu a kvartetem Paul Lee Venezia v Itálii. Dále pak spolupracuje s Malcolmem Goldsteinem, mezinárodne uznávaným houslistou na novém pojetí hudby.

Liu Fang si vysloužila uznání predevším za její vynikající interpretaci hudby a ovládnutí tradicních nástroju pipa a guzheng. Je celosvetove uznávanou jako virtuoska nebo-li Vládkyne pipy prevážne za bohatost a rozmanitost její hudby.

"... její koncert je pastvou pro oci, uši, srdce a duši. Pri její kvalite zustávají veškeré nástrahy hudby stranou a mení se v nekonecnou hudební harmonii." (http://www.lfs.cz/rocniky/2004/novinkycl.asp?i=56&pg=4&cpg=1)

Koncert Liu Fang. Poprvé v Polsku - photostory

Ostatní zvukové: Liu Fang - mimoYádný koncert na mimoYádném snímku (foto, video)

Inne Brzmienia 2010: Liu Fang na konci festivalu (video)

cínský hudba: lidový tanec Yi

Liu Fang interview

 

Liu Fang in wikipedia.org

Liu Fang Bio and audio demo at WOMEX website

Liu Fang at CBC Radio, with video and music online

Reportage sur le concert solo au Théâtre de la Ville, Paris, France, 2006

Portrait of Liu Fang by Daniel Brown, Mondomix, 2006.

Introduction to Chinese Traditional Music

The historical development of pipa

 

       
 
Liu Fang's pipa and guzheng music world 
Choose your language:


ComScore

Cínské tradicní a klasické hudby

Liu Fang Music video demo

Cínská klasická hudba (1)

Cínská klasická hudba (2)

Cínské tradicní
pipa a Guženg hudby

 

Spolupráce

Duo

1. Tradicní cínská hudba

1. The Song of Fishermen on Homebound Boat (traditional), guzheng & Dan bau
2. Three variation of plum blossom (traditional classic), guzheng & shakuhachi
3. Songs from the other side of the border (traditional classic), pipa & guitar

2.Tradicní japonská hudba

The Sea in Spring
Kibitaki Forest

Pipa a kytara

DISCOGRAPHY

2010: New CD release

Liu Fang solo guzheng CDs

Liu Fang CDs available now for online order

 

Press Reviews
Magazine: 
  L'actualiteNews paper: GazetteRealm MagazinePhoto on the front page of the 
new paperNews paper: Le DevoirePhoto on the front page of the new 
 paper